Drtivá většina e-shopů nedodržuje svoje zákonné povinnosti, vyplývá z kontrol České obchodní inspekce

V druhé polovině srpna zveřejnila Česká obchodní inspekce tiskovou zprávu[1] o kontrolách e-shopů, které proběhly ve druhém čtvrtletí roku 2018. Z 260 provedených kontrol Česká obchodní inspekce konstatovala porušení zákonů na ochranu spotřebitele ve 218 případech. To představuje 83,9 % (!) všech případů. Zaměřovala se přitom dle svých slov na „sledování vývoje elektronického obchodování prostřednictvím sítě internet a případnou eliminaci nežádoucích jednání, která mají negativní dopad na spotřebitele a jejich důvěru v tuto formu obchodování“.

Ve druhém čtvrtletí roku 2018 zároveň Česká obchodní inspekce udělila celkem 309 pokut ve výši 2.280.000,- Kč. Nejvyšší pokuta se vyšplhala do výše 200.000,- Kč.

Jedním z nejčastějších pochybení e-shopařů bylo neinformování spotřebitelů o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. V těsném závěsu pak následuje neinformování spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit. Všechny tyto nedostatky je přitom možné odstranit jednoduše – stačí si nechat vytvořit obchodní podmínky odborníky.

Nechte si připravit obchodní podmínky a související dokumentaci přímo na míru Vašemu podnikání naší advokátní kanceláři – ušetří Vám to spoustu starostí a problémů. Garantujeme Vám, že naše obchodní podmínky jsou v souladu s aktuální legislativou. Pokud by Vám byla kvůli našim obchodním podmínkám udělena pokuta od ČOI, uhradíme ji za Vás. Napište nám a náš tým zkušených právníků Vám navrhne řešení.

 

[1] Dostupné zde: https://www.coi.cz/internetove-obchody-stale-neplni-zakonne-povinnosti/

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz