Výjimky z povinné registrace u ÚOOÚ (nejen pro e-shopy)

Zpracování osobních údajů

O povinnosti provozovatelů e-shopů registrovat se u Úřadu pro ochranu osobních údajů jsme již před časem informovali (viz článek Provozovatelé e-shopů často zapomínají na registraci u ÚOOÚ).

Každý, kdo zpracovává údaje označené jako osobní (nepochybně jméno a příjmení, adresa, telefonní číslo, s výhradami e-mailová nebo IP adresa), musí být zařazen do registru správců osobních údajů s přiděleným registračním číslem.

Kdy se provozovatel e-shopu registrovat nemusí

Tato registrace není bezpodmínečně vyžadována vždy. Pokud provozovatel e-shopu zamýšlí využít údaje zadané při objednávání zboží skutečně pouze pro dodání tohoto zboží, nemusí se jako správce registrovat. Pro tento případ navíc podle zákona není nutný ani souhlas subjektu osobních údajů s jejich zpracováním.

Doporučení advokátní kanceláře pro e-shopy

Přesto ovšem doporučujeme registraci využít v každém případě. Využití výše popsané výjimky by totiž provozovatelům značně svazovalo ruce, neboť by nesměli vést seznam zákazníků, rozesílat obchodní nabídky a podobně. Jednoznačnou výhodou českých e-shopařů oproti například slovenským je navíc to, že registrace probíhá bezplatně a je velice jednoduchá.

Lze ji provést online na stránkách Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz